Wikipedie:WikiProjekt Seznamy památek/Rady a návody

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hlavní strana Úkoly Rady a návody Přírůstky Úbytky Nevyužité obrázky Odkazy k doplnění Obrázky bez ID Nové obrázky (Commons)

Viz též wikiprojekt Wiki Loves Monuments.

Fotografování památek[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete na stránce Fotografie architektury.
  • Nebojte se na svém fotoaparátu nastavit nejvyšší rozlišení. Fotografujte jednotlivé objekty i vícekrát a vybírejte nejkvalitnější záběry. Nebo je klidně nahrajte všechny, když nevyberete ten nejlepší.
  • Nezapomeňte na identifikační čísla. Doporučujeme vám připravit si předběžný seznam, práce je pak mnohem jednodušší, než dohledávat tyto identifikátory později.
  • V případě fotografií detailů, např. věží, dveří nebo oken, nezapomeňte pořídit i snímek celého objektu, aby bylo možné oba obrázky pomocí odkazů provázat a byl tak zřejmý kontext. Pro ostatní je pak záběr jednoho detailu objektu navíc lépe dohledatelný a identifikovatelný.
  • Pokud máte zájem fotografovat interiéry památek, zeptejte se předem, zda je to možné, nebo zda za to musíte něco zaplatit. Řada muzeí či hradů fotografování v interiérech zakazuje, jiné to umožňují, avšak pouze pro vlastní, či nekomerční účely. Na některých místech je fotografování v interiéru bez problémů. Pamatujte, že na artefakty v interiérech nebo dočasně umístěné v exteriéru se nevztahuje tzv. freedom of panorama, tj. jde-li o díla novější, mohou být chráněna autorským právem.
  • Nahrajte záběry na server Wikimedia Commons. Při nahrávání snímků je dobré soubor pojmenovat tak, aby se předešlo duplicitě a bylo i z názvu zřejmé o jaký objekt jde. Například: místo „radnice.jpg“ soubor pojmenovat „Radnice, Liberec 2012.jpg“ nebo „Liberec, radnice - severní část.jpg“ a podobně.