Ranní modlitba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Ranní modlitba (Morning Prayer, méně často Mattins) je spolu s večerní modlitbou jedna ze dvou denních modliteb anglikánské církve (podobně jako denní modlitba církve v římskokatolické církvi). Pro kněží je povinná, mohou se ji však modlit i laici.

Je součástí Knihy společných modliteb (Book of Common Prayer), jejíž základní podobu vytvořil arcibiskup Thomas Cranmer v 17. století, účelem bylo přeložit, pro britské účely upravit, zjednodušit a sjednotit složité latinské rituály.

Vychází z římskokatolické potridentské denní modlitby církve, konkrétně z matutiny, laud a primy, ty byly však výrazně zjednodušeny - anglikánská denní modlitba obsahuje méně proměnlivých částí a ty jsou navíc pro každý rok shodné.

Obvykle se skládá z:

Biblická čtení jsou zvolena tak, aby se v průběhu roku přečetla celá bible, čtení ze žalmů jsou uspořádána tak, aby byl v ranní i večerní modlitbě přečten celý žaltář v průběhu třiceti dnů (v únoru se poslední žalmy vynechávají, naopak v měsících, které mají 31 dnů, se 31. opakují žalmy z předchozího dne). O středách, pátcích a nedělích následuje ještě zvláštní litanie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Morning prayer (Anglican) na anglické Wikipedii.