Karl Weinrich starší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Karl Weinrich
Karl Weinrich starší
Karl Weinrich starší
Narození9. června 1800
Klein Rechtenbach HesenskoHesensko Hesensko
Úmrtí1. června 1860 (ve věku 59 let)
Frankfurt nad Mohanem HesenskoHesensko Hesensko
Národnostněmecká
Povoláníchemik
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karl Weinrich (9. června 1800 Klein Rechtenbach[1]1. června 1860 Frankfurt nad Mohanem) byl německý chemik, stavitel a cukrovarník působící v Čechách, významná postava průmyslové revoluce v Čechách. Proslul jako stavitel cukrovaru v Dobrovici na panství šlechtického rodu Thurn-Taxisů, zprovozněného roku 1831 jako jeden z prvních cukrovarů v Čechách.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Cukrovar v Dobrovici

Narodil se v obci Klein Rechtenbach u Wetzlaru v Hesensku do rodiny evangelického faráře. Roku 1818 dostudoval gymnázium ve Wiesbadenu, následně se začal učit knihkupcem, posléze však přestoupil ke studiu přírodních věd na univerzitě v Göttingenu. Zaměřil se na obor chemie, prováděl první technologické experimenty na rodinném statku. Začal se zaměřovat na výrobu cukru, cestoval po Francii a publikoval odborné texty o cukrovarnické výrobě.

Roku 1830 byl pozván do Čech knížetem Karlem Anselmem Thurn‑Taxisem ke stavbě cukrovaru v Dobrovici dokončeného následujícího roku. Současně pro knížete Oettingen-Wallersteina vedl stavbu cukrovaru v Malé Chuchli u Prahy. V Dobrovici působil v letech 1831 až 1837 jako správce, vybudoval zde moderní provoz zpracování cukrové řepy a výroby cukru, zpočátku jako tzv. sirobárnu, jejíž výrobek byl dovážen k dalšímu zpracování do rafinerie v Jirnách u Prahy. Spolu s chemikem Friedrichem Kodweisem vymysleli nový způsob čištění řepné šťávy za pomoci kyseliny sírové, který dostal označení česká práce.

Weinrich se dále účastnil stavby řady dalších cukrovarů: v Jirnech, Pečkách, Sadské, Slaném, Svinařích, Syrovátce, u Frankfurtu nad Mohanem.

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Roku 1855 prodělal Weinrich těžký zápal plic, jeho zdravotní stav byl podlomen též neustálým pracovním vytížením. Zemřel 1. června 1860 ve věku 59 let.

Rodinný život[editovat | editovat zdroj]

Jeho syn Karl Weinrich mladší působil jako velkostatkář a podnikatel, ve 2. polovině 19. století jako poslanec Říšské rady a Českého zemského sněmu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WEINRICH Karl 9.7.1800-1860 – Personal. biography.hiu.cas.cz [online]. [cit. 2020-10-06]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Diviš, J. V.: Příspěvky k dějinám průmyslu cukrovarnického v Čechách. Kolín: Komitét pro uspořádání Kol. výstavy cukrovar., 1891.
  • Dudek, F.: Vývoj cukrovarnického průmyslu v českých zemích do roku 1872. Praha: Academia, 1979, 220 s.
  • Froněk., D.: 170 let výroby cukru v Dobrovici. Praha: Cukrovar a rafinerie cukru Dobrovice TTD, 2001, 124 s.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]