Karavan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Karavan
Campervan, mobile home

Karavan (obytný přívěs, obytný automobil) je mobilní stavba sloužící k rekreačním účelům nebo jako mobilní zázemí. Karavany se člení na přípojná obytná vozidla a obytné automobily. Obytné přívěsy a návěsy definuje odstavec 2 přílohy č. 2 k vyhlášce č. 341/2014[1] jako přípojná vozidla rozdělená podle hmotnosti na jednotlivé kategorie vozidel, technicky je lze dělit ještě na jedno či vícenápravové. Obytné automobily můžeme kromě zákonných kategorií vozidel, dělit také podle technického provedení na integrované, polointegrované, alkovny a obytné vestavby. Vyskytuje se mnoho modifikací všech typů.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Většina karavanů je standardně vybavena kuchyní s dřezem, tekoucí vodou, plynovým vařičem, lednicí s trojkombinací (dle zdroje napájení 12 V, 230 V, plyn), chemickým WC a umyvadlem, většinou plynovým topením (může být i elektrické), u větších karavanů koupelnou, nebo sprchovým koutem, a samostatnou ložnicí. U menších je stolek po rozložení sloužící jako postel. Nadstandardní výbava může zahrnovat např. rozvody teplé vody včetně bojleru (elektrický nebo plynový), sprchu v koupelně, klimatizaci, solární panel apod.

Napájení[editovat | editovat zdroj]

V karavanech bývají rozvody 12 V i 230 V. Pro 12 V slouží nástavbová trakční baterie. Pokud je karavan s tažným vozidlem propojen pomocí 13 ti pólové zásuvky, může být napájen i 12 V z vozidla. V karavanech může být i tzv. měnič napětí, který 12 V stejnosměrných převede 230 V střídavých. Karavan má možnost, pomocí externí elektrické zásuvky připojení na elektrickou síť 230 V, která umožní napojit palubní 230 V rozvod karavanu prodlužovacím přívodem do běžné elektrické zásuvky. Potom je možné používat v karavanu běžné elektrické spotřebiče.

Použité materiály[editovat | editovat zdroj]

Stěny karavanů jsou tvořeny více vrstvami materiálů (tvoří tzv. sendvič). Vnější strana je z hliníkového plechu, vnitřní strana bývá obložena slabou překližkou. Prostor mezi je vyplněn polystyrenem. Pro nábytek se používají lehké překližky, nebo kompozitní WPC (Wood-Plastic Composite) materiály,[2] složené ze dřeva a polymeru, např. v poměru 60 % dřevní hmoty a 40 % HDPE (High Density PolyEthylen), nebo desky MDF (Medium Density Fireboard) s povrchovou úpravou.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. INFO@AION.CZ, AION CS-. 341/2014 Sb. Vyhláška o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemníc.... Zákony pro lidi [online]. [cit. 2024-05-09]. Dostupné online. 
  2. VŠE CO BY VÁS MOHLO ZAJÍMAT O PRODUKTECH TERAFEST® | Woodplastic.cz [online]. 2017-09-19 [cit. 2024-05-09]. Dostupné online. 
  3. KONEČNÝ, Tomáš. Co znamenají zkratky MDF, LTD, DTD? | ketyban.cz. www.ketyban.cz [online]. [cit. 2024-05-09]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]