Kaple Panny Marie (Boušín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kaple Panny Marie (Boušín)
Kaple Panny Marie
Kaple Panny Marie
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký
okresNáchod
ObecSlatina nad Úpou
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Diecézekrálovéhradecká
Vikariátnáchodský
FarnostBoušín
ZasvěceníPanna Maria
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple Panny Marie je římskokatolická kaple na Boušíně, místní části obce Slatina nad Úpou. Patří do farnosti Boušín.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mariánská kaplička se studánkou připomínající událost zázračného uzdravení z roku 1464 stojí asi 100 metrů severně v lese pod kostelem Navštívení Panny Marie. Vpředu nad vchodem je umístěna mramorová deska s vylíčením této události.

"Tam, kde je dnešní fara, stával před časy dvorec turyňského pána. Často sem dojížděl s malou dcerkou. Nebe ji dalo krásu, ale nemoc vzala ubohé se sluchem i řeč. Ovečky však jí rozuměly a ovčákův pes četl ji s očí. Jednou, když ji zlákalo jaro, vydala se k ovečkám sama. Cesty ji vedly, ale také svedly a zavedly v prales nad divou řekou. Temných hlubin se bála, ale studánka ve stráni ji zvábila, pramen osvěžil, a když v pláči sepjala ruce k prosebnému „Zdrávas“, aby ji svatá Paní z lesů vyvedla, stal se div: hluchá slyší, jak němé dosud rty šeptají živá slova. Za štěkotem psů z lesa ven zahlédne dvorec, slyší zvonky oveček a radostně na žasnoucího pastuchu volá: „Bárto, Bárto!“ Na poděkování zázračného uzdravení daroval pán turínský dvorec s poplužím záduší a vybudoval na Bohušíně mariánskou svatyni."

Autorem textu je dřívější ředitel škol v Červeném Kostelci Bohumil Kulíř. V kapličce bývaly nahoře ve výklenku soška Panny Marie a dole u pramene soška klečícího děvčátka, které byly před Vánocemi[kdy?] odcizeny. Původní kaplička stávala asi o 50 m výše u cesty proti kopci, což dosvědčuje velký plochý kámen se třemi otvory a s letopočtem 1769 (dnes již špatně čitelným). Studánka bývala krytá pouze šindelovou stříškou a až do roku 1925 tam chodili boušínští obyvatelé pro vodu. Potom byla postavena za přispění obce současná zděná kaplička.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

O podivuhodném uzdravení na Boušíně se totiž vypráví v Babičce Boženy Němcové. Podle pověsti se ze studánky napila hluchoněmá dcerka Jan Litobořského z Chlumu a na Turyni, která se ztratila v hlubokém lese nad divoce pádící řekou Úpou. Ve stráni zahlédla studánku. Unavená pláčem a strachem se z ní napila – a stal se zázrak. Náhle promluvila a uslyšela i štěkot psa, jehož pán ji dovedl zpět k rodičům. Od těch časů se voda boušínské studánky považuje za zázračnou.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]