Hruškovský potok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hruškovský potok
Mezi Hruškovou a Starým Sedlem
Mezi Hruškovou a Starým Sedlem
Základní informace
Délka toku5,1 km
Plocha povodí8,2 km²
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-13-01-1290
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Karlovarský kraj – okres Sokolov)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Ohře
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hruškovský potok[1] (někdy uváděn jako Starosedelský potok[2][3] či Starosedlský potok[4]) je pravostranným přítokem Ohře v okrese SokolovKarlovarském kraji. Délka toku měří 5,1 km.[5] Plocha povodí činí 8,2 km².[6]

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Potok pramení ve Slavkovském lese nedaleko východního okraje Hruškové, části města Sokolov. Jeho pramen se nachází v nadmořské výšce okolo 630 metrů na jihozápadním úbočí Spáleného vrchu (744 m). Od pramene v podmáčené louce u lesa teče potok západním směrem a míjí Sportcentrum Hrušková. Nad ním se vypíná památný strom Lípa u pomníčku v Hruškové. Tok potoka se otáčí k jihu a prudce klesá do Sokolovské pánve. Zde již koryto potoka, sevřené strmými svahy, opouští hornatý terén a pokračuje pastvinami ke Starému Sedlu. Na okraji obce teče nedaleko zemědělského statku, dříve provozních budov bývalého hlubinného dolu Michal. Ve Starém Sedle podtéká potok silnicí spojující obec s městem Sokolov. Krátce předtím, než dorazí k soutoku s Ohří, jsou do potoka odváděny dědičnou štolou Jana Křtitele důlní vody bývalého dolu Michal. Portál štoly se nachází v blízkosti levého břehu potoka. Štola, resp. její portál a opěrná kamenná zeď, je od roku 2000 kulturní památkou. Nad protějším břehem se na vyvýšeném místě nachází další kulturní památka zámek ve Starém Sedle. Po několika metech, při hranici území přírodní památky Údolí Ohře, se potok zprava vlévá do Ohře na jejím 190,4 říčním kilometru.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hruškovský potok, Hydrogeologický informační systém VÚV TGM
  2. Lesy ČR – zadávací list projekčních prací
  3. Státní mapa 1 : 5000
  4. Základní mapa ČR 1 : 10 000
  5. HEIS VÚV T. G. M. – Vodní toky (str. 645) [online]. [cit. 2016-08-12]. Dostupné online. 
  6. Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR [online]. [cit. 2016-08-25]. S. 71. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-05. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]