Gearyho C

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Gearyho C (orig. Geary's C), je míra prostorové autokorelace. Jak autokorelace, tak prostorová autokorelace vyjadřuje vztah sousedících pozorování stejného jevu. Nicméně, časová autokorelace pojednává o blízkosti v čase, zatímco prostorová autokorelace pojednává o blízkosti v prostoru (multi-dimenzionální). Prostorová autokorelace je komplexnější než obecná autokorelace, protože tato korelace je multi-dimenzionální a obousměrná.

Gearyho C vyvinul Roy C. Geary.[1] Gearyho C je také známo jako Gearyho poměr continguity, Gearyho poměr, nebo Gearyho index.

Definice[editovat | editovat zdroj]

Gearyho C je definován:

kde je počet prostorových měření indexovaných a . je statistická proměnná, je průměr měření , je matice prostorové významnosti; a je součet všech .

Hodnota Geary C leží mezi 0 a 2. 1 znamená žádná prostorová autokorelace. Hodnoty nižší než 1 představují rostoucí pozitivní prostorovou autokorelaci, zatímco hodnoty vyšší než 1 představují zvyšující se negativní prostorovou autokorelaci. Gearyho C a Moranovo I inverzně souvisí, ale nejedná se o totožné veličiny. Morenovo I je měřítkem globální prostorové autokorelace, zatímco Gearyho C je citlivější k lokální prostorové autokorelaci.

Variogram[editovat | editovat zdroj]

Geary index je spojen s experimentálním variogramem γ̂ následujícím vztahem:
kde sn-12 = (-1)−1∑(i-)2

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Geary's C na anglické Wikipedii.

  1. R. C. Geary. The Contiguity Ratio and Statistical Mapping. The Incorporated Statistician . The Incorporated Statistician , 1954, s. 115–145. DOI 10.2307/2986645. JSTOR 2986645.