Düsseldorfská malířská škola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Schadowovi žáci a přatelé: Eduard Bendemann s manželkou, Theodor Hildebrandt, Julius Hübner s manželkou a dcerou, Wilhelm von Schadow a Karl Ferdinand Sohn. (1830-31)

Düsseldorfská škola byla malířská škola, která se rozvíjela v rámci širšího romantického hnutí od 1. poloviny 19. století,[1] až do roku 1918, většinou v souvislosti s královskou pruskou akademií umění v Düsseldorfu (Königlich-Preußische Kunstakademie). tento termín zavedli v letech 1828 až 1837 žurnalisté pro absolventy školy a okruh jejich následovníků. Školní výuku koncipovali první ředitelé akademie, Peter von Cornelius a zejména Friedrich Wilhelm Schadow který akademii vedl v letech 1826–1851.[2][1] a vytyčil směr tvorby jako jednotu poezie a přírody. Příslušníci této školy se věnovali krajinomalbě a zátiším, méně i figurální malbě. Jejich styl bývá někdy nazýván nazarénsko-romantický.[3][4]

Schadowův okruh tvořili jeho žáci první generace: Theodor Hildebrandt, Eduard Bendemann (Schadowův zeť), Julius Hübner, Carl Friedrich Lessing, Christian Köhler, Heinrich Mücke und Karl Ferdinand Sohn.

Přední členové školy obhajovali malování v plenéru a používali paletu s poměrně tlumenými barvami. Klíčovými příslušníky hnutí byli Karl Friedrich Lessing, Johann Wilhelm Schirmer, Andreas Achenbach, Hans Fredrik Gude a Oswald Achenbach.

Ve 2. polovině 19. století se škola rozvinula také dalšími směry, pronikla do nástěnných maleb, historických kompozic a realistické žánrové malby. Klíčovou osobností této fáze školy byl Alfred Rethel. Soukromou výukou se k düsseldorfské škole připojily také ženy-malířky, například Helene Marie Stromeyerová.

Škola měla silný vliv na americkou Hudson River School.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Düsseldorf school of painting na anglické Wikipedii.

  1. a b Муратов, А. М. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2019-08-09]. Heslo ДЮССЕЛЬДО́РФСКАЯ ШКО́ЛА. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-08-10. (rusky) 
  2. Wolfgang Müller von Königswinter: Düsseldorfer Künstler aus den letzten fünfundzwanzig Jahren. Leipzig, 1854.
  3. düsseldorfská škola, malířská škola 1. polovina 19. století - CoJeCo.cz - Vaše encyklopedie. www.cojeco.cz [online]. [cit. 2017-05-10]. Dostupné online. 
  4. Dusseldorf school | painting. Encyclopedia Britannica. Dostupné online [cit. 2017-05-10]. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]