Collège des Quatre-Nations

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kolej čtyř národů
Základní informace
Výstavba1661
Poloha
AdresaQuartier de la Monnaie, FrancieFrancie Francie
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památkyPA00088652
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Collège des Quatre-Nations, sídlo Francouzského institutu

Collège des Quatre-Nations (česky Kolej Čtyř národů), též Collège Mazarin (Mazarinova kolej), je bývalá kolej Pařížské univerzity. Barokní stavba byla postavena jako kolej pro výuku studentů a dnes je sídlem Francouzského institutu a Mazarinovy knihovny. Nachází se na Quai Malaquais na levém břehu řeky Seiny v 6. obvodu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1661 kardinál Jules Mazarin ve své závěti odkázal část svého majetku na vybudování koleje určené pro 60 studentů z území připojeného k Francii na základě Vestfálského (1648) a Pyrenejského míru (1659): Artois, Alsasko, Pignerol a Severní Katalánsko (Roussillon a Cerdagne); odtud její označení čtyř národů. Rovněž zde chtěl být pohřben obdobně jako předchůdce kardinál Richelieu v kapli Sorbonny. Mazarin rovněž věnoval svou sbírku knih, ze které se stala Bibliothèque Mazarine, která sloužila veřejnosti. Ministr Jean-Baptiste Colbert proto pověřil architekta Louise Le Vau, aby naproti paláci Louvre vystavěl kolej s kaplí. Stavba probíhala v letech 16621688. Knihovna byla pro veřejnost otevřena v roce 1691. Během Velké francouzské revoluce se kolej stala postupně kolejí Jednoty (collège de l'Unité), vězením, sídlem Výboru pro veřejné blaho, École centrale supérieure a École nationale supérieure des beaux-arts.

V roce 1805 se na příkaz Napoleona I. do budovy přesunul z Louvru Francouzský institut, který zde sídlí dodnes. Architekt Antoine Vaudoyer přeměnil kapli na zasedací sál Francouzské akademie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Collège des Quatre-Nations na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]