Chullo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chullo

Chullo [ˈtʃuʎo]IPA je čepice nošená v andských zemích: Peru, Bolívie, Chile, Argentina a Ekvádor.[1] Vyrábí se z vlny lam nebo ovcí a je opatřena klapkami na uši, které se někdy dají i zavázat pod bradou. Materiál na nejkvalitnější chulla poskytuje lama alpaka. Původně se čepice pletly ručně, stále více se však uplatňuje strojová výroba a syntetické materiály.

Andští indiáni považují čepici za svůj kulturní symbol a datují její vznik do doby huarijské kultury. Etnograf Arturo Jiménez Borja však ve své knize Indumentaria Tradicional Andina soudí, že ji do Peru přinesli španělští dobyvatelé a místní lidé si ji pak upravili pro drsné podmínky puny.[2]

Podoba čepice se liší podle regionu, peruánská chullos jsou tradičně pestřejší a zdobenější než chilská. V okolí Cuzca ukazuje vzorování chulla také na sociální postavení svého nositele.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Peruvian Chullo Hats the Andean Alternative. www.thehatsguide.com [online]. 2018-02-08 [cit. 2021-04-16]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-04-16. 
  2. The origin of the 'Chullo': a story of class and tradition. www.alpaca4less.com [online]. 2014-04-28. Dostupné online. (anglicky) 
  3. MORVELI, Brayan Coraza. The Chullo Keeps People Warm and Shows Pride. Cusco Eats [online]. 2012-07-20. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]