Přeskočit na obsah

Wikipedistka:Nomadka89/Pískoviště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Oficiální logo záchranného programu - The Kukang Rescue Program

The Kukang Rescue program je záchranný česko-indonéský program, který se zabývá nezákonným obchodem s divokými zvířaty a ochrany zejména outloně váhavého (Nycticebus coucang) a outloně sumaterského (Nycticebus hilleri) na ostrově Sumatra v Indonésii. V provincii Severní Sumatra tak v roce 2014 začalo vznikat záchranné a rehabilitační centrum pro zabavené outloně s cílem navracet je zpět do divočiny. Toto centrum má místním úřadům pomoci při vymáhání zákonů na ochranu zvířat. [1]

Příčiny ohrožení outloňů[editovat | editovat zdroj]

Největší hrozbou pro outloně v Indonésii jsou černé trhy se zvířaty, na kterých jsou jedinci odchycení z volné přírody. Prodáváni jsou především jako „domácí mazlíčci“. Ačkoliv jsou outloni v Indonésii chráněni zákonem, patří mezi nejvíce pašované savce. Outloňům určeným na prodej do domácností obchodníci často vytrhají zuby, aby nemohli pokousat své nové majitele a stali se „vhodnějšími mazlíčky“. Stresovaná zvířata pak často podléhají nejen stresu, ale i následným infekcím. Další hrozbou je pro ně ztráta a ničení jejich životního prostředí pro účely zakládání plantáží palmy olejné či kvůli nelegální těžbě dřeva apod. Outloni jsou také stříleni zemědělci jako škůdci plodin na jejich farmách.

Náplň programu[editovat | editovat zdroj]

Součástí ochrany ohrožených druhů zvířat je také práce s místními komunitami, a to hned na několika úrovních.

  • Vzdělávání místních dětí, v nichž je rozvíjen kladný vztah k přírodě. Díky podpoře zoologických zahrad provozuje v blízkosti záchranného centra anglicko-environmentální školu a byly vybudovány environmentální knihovny.
  • Program organizuje kampaně a přednášky na školách jak v Indonésii, tak v České republice.
  • Rovněž se snaží řešit konflikty lidí s divokými zvířaty, kdy pracuje s indonéskými farmáři žijícími na okrajích lesů. Jako výsledek práce vznikla brožura, která farmářům přibližuje druhy zvířat v jejich okolí a ukazuje jim možnosti, jak proti těmto zvířatům chránit úrodu, aniž by je museli zabíjet.
  • Řešení problematiky odpadů a znečištění – program zavádí praktická řešení otázky odpadů v partnerských vesnicích i v záchranném centru, od redukce plastů po eko-čističky odpadních vod.

Zcela klíčovou roli při vzniku Kukang programu v roce 2014 i v průběhu dalších let hrála a stále hraje podpora zoologických zahrad, bez nichž by tyto aktivity nebyly vůbec možné. Podpora se dostává od Zoo Ostrava a Zoo Olomouc, Zoo Liberec, dále také Zoo Hodonín, Zoo Na Hrádečku, polská Zoo Wroclaw (DODO Foundation), německá NaturZoo Rheine a nizozemská Ouwehands Zoo (Ouwehands Zoo Foundation).

Kampaň "IANYT"[editovat | editovat zdroj]

Na podporu zvyšování povědomí veřejnosti o outloních jako nevhodných domácích mazlíčcích vznikla internetová kampaň s názvem „I Am Not Your Toy!“ (v překladu „Nejsem tvoje hračka!“). Jejím hlavním nástrojem je video, které má širokou veřejnost odradit od pořízení outloně jako mazlíčka a ukázat, že tzv. „roztomilá“ videa s outloni podporují jejich utrpení a nelegální obchod.

Kukang Coffee[editovat | editovat zdroj]

Dalším projektem, jehož vznik se datuje již do roku 2018, ale který byl oficiálně spuštěn v roce 2020, je „Kukang Coffee“ – příběh kávy, která chrání přírodu. V rámci tohoto projektu vznikla komunita farmářů, kteří pěstují kávu šetrně k životnímu prostředí. Tu pak od nich záchranný program Kukang odkupuje za vyšší cenu, než jakou by dostali na běžném trhu. Na oplátku farmáři dodržují a dále prosazují zákaz lovu chráněných druhů zvířat v nedalekém pralese, a sami se stávají ochránci přírody. Projekt Kukang Coffee je koordinován dnes již bývalými pytláky, které za tímto účelem záchranný program zaměstnal a kteří mimo to také působí jako terénní asistenti programu. Na podporu projektu a jako způsob osvěty veřejnosti o outloních a dalších ohrožených zvířatech Sumatry pak vznikla speciální „ochranářská“ kavárna Kukang Coffee v Ústí nad Labem.[2]

  1. Ochrana outloňů na Sumatře. The Kukang Rescue Program [online]. [cit. 2021-11-10]. Dostupné online. 
  2. KUKANG.ORG. Projekt „Kukang Coffee“. The Kukang Rescue Program [online]. [cit. 2021-11-10]. Dostupné online.