Wikipedista:Kusurija/Ošupis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Toto je moje uživatelská stránka, prosím, abyste ji bez vyzvání needitovali, zároveň prosím, abyste editace, které by si článek zasloužil, uvedli na diskusní stránce. Děkuji za pochopení.

Ošupis[1][2][3]
Ošupis za humny vsi Užkaniavai
Ošupis za humny vsi Užkaniavai
Základní informace
Délka toku5,4 km
Plocha povodí7,5[4] km²
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí20010710[5]
Pramen
Ústí
Protéká
Litva Litva (Klaipėdský kraj)
Úmoří, povodí
Baltské moře

Ošupis, jinak také Vanagupė (název horního toku do soutoku s pravým bezejmenným přítokem)[6] je potok na západě Litvy (Klaipėdský kraj), v městském okrese Palanga, jeden z nemnoha malých přímých přítoků Baltského moře[7].

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení na severním okraji města Palanga, ve čtvrti Kontininkai. Teče zpočátku směrem severním, u vsi Užkanavė se stáčí směrem západním, 0,44 km po soutoku[8] s potokem Kaniavosis se vlévá do Baltského moře v katastru vsi Užkanavė. Potok protéká plochým, bažinatým potočním údolím.

Parametry toku a související údaje[editovat | editovat zdroj]

Šířka koryta se pohybuje v rozmezí několika desítek cm (část s názvem Vanagupė), až po 2 - 3,5 m. Hloubka 0,2 - 0,8 m, místy i přes 1 m. Dno je místy písčité (velmi jemný písek), místy jílovité, s příměsí sapropelu a rašeliny, bahnité. Naprostá většina toku je regulována, na přelomu let 2011/2012 bylo koryto také vyčištěno [9]. Na pravém břehu převládají bažinaté (rašelinaté) louky s bohatým porostem rákosí a jiné vlhkomilné flóry. Většinu levého břehu tvoří okraj velmi protáhlé vsi Užkaniavai. Tato vesnice je silně poznamenána turizmem a poskytováním ubytovacích služeb nejrůznějšího typu. Po uragánu v roce 1999 bylo pískem zaneseno ústí Ošupisu do moře[10]. Při neobvyklém suchu v polovině července roku 2006, jaké obyvatelé Palangy a jejího okolí nepamatují, potok Ošupis vyschl, v jeho korytě jen místy zůstaly bahnité kaluže. [11]

Fauna[editovat | editovat zdroj]

V potoce se velmi hojně vyskytují velevrubi. O okolí hnízdí různé druhy vodního ptactva, nejčastěji labutě a divoké kachny, je to důležitý okrsek migrujících a zimujících ptáků [12].

Flora a ekologie[editovat | editovat zdroj]

Břehy a koryto samé v nedávné minulosti trpěly nadbytečnou vegetací, zejména rákosím a orobincem, což v důsledku způsobovalo nadměrné zabahnění a tím i zhoršování ekologické situace a i významu pro rekreační účely. Tuto situaci musel řešit městský úřad Palangy u Ošupisu, RąžėŽiogupisu a s pomocí dotací z fondů Evropské unie. Protože financování není dostatečné, zatím probíhá (etapově/opakovaně) čištění a další sanace převážně jen u Ošupisu. Výše dotace byla 326 226 Lt, což odpovídá 2 601 000 [13].

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Soutok s pravým přítokem Kaniavosisem
  • Kaniavosis (pravý, délka: 2,1 km, vlévá se 0,44 km od ústí) a další 4 levé a 4 pravé nevýznamné přítoky, některé z nich rozvětvené.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Protože potok není splavný, jediným jeho významnějším ekonomickým využitím je čerpání vody k zálivce.

Použití názvu[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako původní název potoka Vanagupė (dnes název horního toku) se jmenuje městská čtvrť v severní části Palangy Vanagupė[14], ulice v této čtvrti (Vanagupės gatvė[14]) a hotel. Podle názvu potoka Ošupis dostala název ulice, náležící do jižní části Šventoji: Ošupio takas (přeloženo cesta/stezka Ošupisu). V této ulici je hotel Ošupis[15]. V Kretinze je firma s názvem Ošupis UAB (sféry činnosti: logistika, nemovitosti). [16][17]

Původ názvů[editovat | editovat zdroj]

Nynější název Ošupis může být překládán jako šumící / hučící potok (ošti = šumět[18] a upė = řeka[19]), potok dostal název podle toho, že díky příznivým akustickým poměrům okolí je po celé délce toku mimořádně dobře slyšet hukot (litevsky: imas) blízkého moře, původnější název Vanagupė pak jestřábí řeka (vanagas = jestřáb[19] a upė).

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]