Wikipedista:Benedikt.jakub/Pískoviště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chebské náměstí

Wiedermannův park[editovat | editovat zdroj]

Wiedermannův park je park ve Františkových Lázních, založen roku 1911 Františkolázeňským okrašlovacím spolkem. Jeho rozloha činili 44 ha do druhé poloviny 20. století. Poté byl park přepůlen silničním obchvatem města. V roce 2017 byl park z velké části revitalizován.Wiedermannův park je park ve Františkových Lázních, založen roku 1911 Františkolázeňským okrašlovacím spolkem. Jeho rozloha činili 44 ha do druhé poloviny 20. století. Poté byl park přepůlen silničním obchvatem města. V roce 2017 byl park z velké části revitalizován.

Map

Pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Park byl pojmenován na počest zemřelého předsedy františkolázeňského okrašlovacího spolku Gustava Wiedermanna na schůzi 29. května 1914 z podnětu Josefa Carla Fischera. Po odsunu většiny původního obyvatelstva byl park v 50. letech 20. století přezmenová na Sady Míru. Toto označení park nesl až do roku 2017 kde z popudu Městského muzea Františkovy Lázně bylo 28. červen 2017 vydáno usnesení[1] zastupiteli města Františkovy Lázně jednohlasně schváleno navrácení původního pojmenování parku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Park byl založen roku 1911 Františkolázeňským okrašlovacím spolkem a jeho architektem byl předseda spolu a architekt Gustav Wiedermann. Parky byl dokončen u příležitosti 30. výročí fungování okrašlovacího spolku. Na rozsáhlých pozemcích bylo vysázeno 660 000 nových sazenic jehličnatých stromů. O tři roky později Wiedermann zemřel a odkázal spolku 5 000 korun. Na schůzi 29. května 1914 bylo rozhodnuto z podnětu Josefa Carla Fischera pojmenovat park po zesnulém architektovi.

Revitalizace[editovat | editovat zdroj]

V roce 2016 si nechalo město Františkovy lázně zpracovat projektovou dokumentaci k revitalizaci[2] Wiedermannova parku. Zhotovitelem studie byl Bc. Šimon Jandl. Revitalizace zahrnovala obnovu původních parkových cest a odpočinkové louky s novým parkovým mobiliářem v celkové hodnotě 1,7 milionu korun.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Usnesení ZM rok 2017: Usnesení ZM - vše: Františkovy Lázně. www.frantiskovy-lazne.cz [online]. [cit. 2021-10-25]. Dostupné online. 
  2. Projekt "REVITALIZACE ZELENĚ – MĚSTSKÉ SADY FRANTIŠKOVY LÁZNĚ": Úřad: Františkovy Lázně. m.frantiskovy-lazne.cz [online]. [cit. 2021-10-25]. Dostupné online. 
  3. Pro Frantovky - Franťáci Frantovkám. www.profrantovky.cz [online]. [cit. 2021-10-25]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Štěpán Karel Odstrčil. Terapeutická krajina a její tvůrce Gustav Wiedermann. Františkovy Lázně: Město Františkovy Lázně, Destinační a informační agentura Františkovy Lázně z. ú., 2020. 
  • 50 Jahre Verschönerungsarbeit an Franzensbad. Františkovy Lázně: [s.n.], 1931. Dostupné online. S. 18-20. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Benedikt.jakub/Pískoviště na Wikimedia Commons