Vydra mořská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxVydra mořská
alternativní popis obrázku chybí
Vydra mořská
(Morro Bay, Kalifornie)
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádšelmy (Carnivora)
Čeleďlasicovití (Mustelidae)
Podčeleďvydry (Lutrinae)
Rodvydra (Enhydra)
Binomické jméno
Enhydra lutris
(Linnaeus, 1758)
Rozšíření vydry mořské
Rozšíření vydry mořské
Rozšíření vydry mořské
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vydra mořská, kalan

Vydra mořská (Enhydra lutris) neboli kalan je největší druh vydry a spolu s rosomákem největší šelma z čeledi lasicovitých. Zároveň je ze všech druhů vyder nejvíce přizpůsobena vodnímu životu. Mají nejhustší srst ze všech recentních savců.

Areál rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Obývá mořské pobřeží Tichého oceánu od Japonska, přes asijské pobřeží Ruska a Aljašku až po Kalifornii. V 18.–19. stol. ale byla na většině tohoto území vyhubena lovci kožešin. Chráněna začala být teprve počátkem 20. století.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Živí se převážně mořskými ježovkami, ušněmi, mlži, hlavonožci a dalšími živočichy. Jen mořských ježovek zkonzumuje denně několik kilogramů (až čtvrtinu své hmotnosti). Vydra mořská je hravá a zvědavá a tyto její vlastnosti spolu s nádhernou kožešinou zapříčinily, že je člověk na některých místech téměř vyhubil.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vydra mořská má zavalité tělo, bez ocasu měří 100–145 cm a dalších asi 30 cm připadá na mírně zploštělý ocas. Hmotnost dosahuje 15–45 kg, samci jsou výrazně větší než samice. Zbarvení srsti je převážně tmavě hnědé až šedohnědé, na obličeji světlejší. Starší zvířata mají obličej žlutavý až bílý. Hlava vydry mořské má mírně klabonosý profil, nápadné jsou dlouhé vibrisy (hmatové vousy) a výrazné hnědé oči. Naopak boltce jsou malé, téměř ukryté v srsti a částečně uzavíratelné. Mezi prsty má vydra mořská vyvinuté plovací blány, které jsou zvláště patrné na zadních končetinách.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Rodí jen jedno mládě, ojediněle dvojčata. Malé mládě se zdržuje na břehu, později ho matka nosí na břiše. V zajetí se vydra mořská může dožít až 30 let, v přírodě ale zřídka žijí déle než 10 let. Důvodem úhynu je často značné opotřebení chrupu, což je následek konzumace živočichů s tvrdými skořápkami. Vydry mají mnoho přirozených nepřátel.

Vztah k lidem[editovat | editovat zdroj]

Obchod s kožešinami[editovat | editovat zdroj]

Vydry mají nejhustší srst ze všech savců, takže jsou častým cílem mnoha lovců.[2] Archeologické nálezy ukazují, že domorodí obyvatelé lovili mořské vydry pro potravu a kožešiny po tisíce let.[3] Velkoplošný lov, který byl součástí obchodu s mořskými kožešinami a v jehož důsledku byl nakonec usmrcen téměř milion vyder, začal v 18 století, kdy začali přijíždět lovci a obchodníci z celého světa, aby uspokojili zahraniční poptávku po vydřích kožešinách, které patřily k nejcennějším kožešinám na světě.[4]

Hospodářský dopad[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy kořisti, které vydra mořská preferuje, zejména mlži, škeble a krabi, jsou také zdrojem potravy pro člověka.[5] V některých oblastech jsou mořské vydry obviňovány z masivního poklesu úrody měkkýšů a korýšů a veřejnost intenzivně diskutuje o tom, jak řešit konkurenci mezi vydrami a lidmi při získávání mořských plodů.[6]

Restaurování a konzervace[editovat | editovat zdroj]

Populace vyder, ohrožená obchodem s kožešinami, se postupně obnovuje díky mezinárodní ochraně a speciálním ochranářským programům.[7] Během 20 století se populace vyder mořských obnovila na přibližně dvě třetiny svého historického areálu a tato obnova je považována za jeden z největších úspěchů v ochraně mořských živočichů. IUCN však vydru mořskou stále řadí mezi ohrožené druhy a popisuje významné hrozby pro vydry, jako je znečištění ropou, predace kosatkami, pytláctví a konflikty s rybolovem - vydry se mohou utopit, pokud se zapletou do rybářského náčiní.[8]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02].
  2. Sea Otter. a-z-animals.com [online]. [cit. 2024-05-03]. Dostupné online. 
  3. Study explores how Native Americans used sea otters. phys.org [online]. [cit. 2024-05-03]. Dostupné online. 
  4. The Sea Otter. books.google.com [online]. [cit. 2024-05-03]. Dostupné online. 
  5. What Do Sea Otters Eat?. a-z-animals.com [online]. [cit. 2024-05-03]. Dostupné online. 
  6. Sea Otters. books.google.com [online]. [cit. 2024-05-03]. Dostupné online. 
  7. The Sea Otter: An Aquatic Marvel of Fur and Frolic. cleverrabbits.com [online]. [cit. 2024-05-03]. Dostupné online. 
  8. Enhydra lutris. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2024-05-03]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]