Vitaliano Ravagli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vitaliano Ravagli
Narození23. července 1934
Imola
Úmrtí16. srpna 2011 (ve věku 77 let)
Lugo
Povoláníspisovatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vitaliano Ravagli (* 23. července 1934[1] Imola) je italský antifašista.

Společně se skupinou autorů Wu Ming napsal knihu Asce di Guerra. Popisuje v ní vlastní zážitky z období od konce třicátých let 20. století až do roku 1958.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Pracoval jako truhlář v různých výrobnách nábytku, zajišťoval finančně rodinu z většiny trpící tuberkulózou.

Jako komunistický aktivista, známý pod pseudonymem Gap, v období konce čtyřicátých a začátku padesátých let se účastnil mnoha dělnických protestních manifestací, při nichž přišel často do střetu s pořádkovými silami. Roku 1948 se přihlásil do FGCI (Italský Mládežnický Komunistický Svaz), přestože zastával názor o nedostatečném revolučním nasazení Italské komunistické strany.

Roku 1956 dezertoval ze základní vojenské služby a potají se vydal válčit do Laosu do tamní komunistické brigády napojené na Viet Minh. Po čtyřech měsících se vrátil do Itálie. Vojenskou službu dokončil v roce 1958. Po těžkostech při návratu do civilního života, se téhož roku rozhodl vrátit do Laosu.

Po druhém návratu do Itálie se oženil a měl dvě děti. Jeho příběh popsaný ve dvou autobiografických knihách I sentieri dell'odio a Il prato degli uomini spenti vydaných na vlastní náklady zůstal neznámý do doby, kdy byl představen spolku Wu Ming prostřednictvím Carla Lucarelliho a následným vznikem myšlenky díla Válečné sekery.

Polemika[editovat | editovat zdroj]

Vitaliano Ravagli byl vícekrát napadán deníky střední pravice. Obzvláštní polemiku vzbudily články o účasti na diskusi na Universitě v Perugii roku 2001 a vysílání dokumentu Le guerre di Vitaliano (Vitalianovy války). Il Vietcong romagnolo (Romagnolský Vietkong) se objevil ve dvou výtiscích římských deníků strany Rifondazione Comunista roku 2003. Přepis dialogů a články jsou umístěny ke konzultaci na stránkách Wu Ming Foundation.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Vitaliano Ravagli, Wu Ming, Asce di guerra, Milano, Marco Tropea Editore, 2000, ISBN 88-438-0269-0
  • Vitaliano Ravagli, Wu Ming, Asce di guerra, Torino, Giulio Einaudi, 2005, ISBN 88-06-17607-2
  • Wu Ming, Giap!, Torino, Giulio Einaudi, 2003, ISBN 88-06-16559-3

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vitaliano Ravagli na italské Wikipedii.

  1. Wu Ming, Lettera di Vitaliano Ravagli agli iscritti a «Giap» e al movimento globale (5 luglio 2001), in Giap!, Torino, Giulio Einaudi Editore, 2003, p. 75, ISBN 88-06-16559-3.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]