Probrachylophosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxProbrachylophosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 79 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce lebky probrachylofosaura
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádptakopánví (Ornithischia)
PodřádOrnithopoda
ČeleďHadrosauridae
PodčeleďSaurolophinae
RodProbrachylophosaurus
Freedman Fowler & Horner, 2015
Binomické jméno
Probrachylophosaurus bergei
Freedman Fowler & Horner, 2015
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Probrachylophosaurus („Před brachylofosaurem“) byl rod kachnozobého dinosaura, žijícího v období pozdní křídy (stupeň kampán, asi před 79,8 až 79,5 milionu let) na území dnešních USA (stát Montana). Patřil mezi poměrně velké ornitopody, jeho délka se pohybovala kolem devíti metrů a hmotnost mohla dosáhnout zhruba pěti metrických tun. Patřil tak mezi největší známé zástupce tribu Brachylophosaurini. Jeho význam tkví především v tom, že je ukázkou přechodné formy dinosaura, v tomto případě mezi rody Acristavus a Brachylophosaurus (který se vyskytoval asi o 1,5 milionu let později). Blízkým příbuzným je také rod Ornatops a Maiasaura.

Objev a popis[editovat | editovat zdroj]

První fosilie tohoto rodu pocházející ze souvrství Judith River byly objeveny v letech 1981 a 1994, teprve v letech 2007 a 2008 ale tým paleontologů z Museum of the Rockies vykopal zbytek kostry. Hadrosaurida vědecky popsali v roce 2015 Elisabeth A. Freedman Fowlerová a Jack Horner. Podle výzkumu linií zadrženého růstu (LAG) zahynul holotyp (označovaný jako MOR 2919) asi ve svých čtrnácti letech. Jeho délka dosahovala zhruba 10 metrů a hmotnost asi 5000 kilogramů.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Paul, G. S. (2016). The Princeton Field Guide to Dinosaurs (2nd Edition). Princeton University Press, str. 336-337 (anglicky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]