Phosphatodraco

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPhosphatodraco
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída
alternativní popis obrázku chybí
Phosphatodraco
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Reptilia)
Nadřádarchosauři (Archosauria)
Řádptakoještěři (Pterosauria)
PodřádPterodactyloidea
NadčeleďAzhdarchoidea
ČeleďAzhdarchidae
RodPhosphatodraco
Pereda-Suberbiola et al., 2005
Binomické jméno
P. mauritanicus
Pereda-Suberbiola et al., 2005
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Phosphatodraco ("fosfátový drak" podle četných ložisek fosfátu v Maroku) byl rod azdarchidního pterodaktyloidního ptakoještěra, který žil v období pozdní svrchní křídy na území dnešního středního Maroka (lokalita Grand Doui, pánev Ouled Abdoun).[1]

Objev a význam[editovat | editovat zdroj]

Materiál typového jedince je označován jako OCP DEK/GE 111 a skládá se z pěti spojených krčních obratlů a jakési neidentifikované kosti. Podle propočtů dosahovalo rozpětí křídel tohoto pterosaura kolem 5 metrů, šlo tedy o poměrně veliký druh. Krční část páteře je u tohoto azdarchida velmi kompletní a vykazuje nezvyklé prodloužení obratlů u báze krku.

Phosphatodraco je jedním z vůbec nejmladších známých ptakoještěrů, který žil krátce před velkým vymíráním na rozhraní křídy a třetihor (kdy všichni pterosauři spolu s dinosaury relativně náhle vymřeli). Je také prvním azdarchidem, známým ze severní Afriky. Jediným dosud známým druhem tohoto rodu je typový druh P. mauritanicus.

Paleoekologie[editovat | editovat zdroj]

Podle některých odhadů dokázali tito ptakoještěři urazit ohromné vzdálenosti. Například zástupci příbuzného rodu Quetzalcoatlus zvládli pravděpodobně přeletět v rozmezí 7 až 10 dní na vzdálenost kolem 16 000 kilometrů, a to jen s relativně malým výdejem energie.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SOCHA, Vladimír. Jak vyhynuli ptakoještěři. OSEL.cz [online]. 8. března 2021. Dostupné online.  (česky)
  2. SOCHA, Vladimír. Quetzalcoatlus byl mezikontinentálním letcem. OSEL.cz [online]. 10. září 2021. Dostupné online.  (česky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Pereda-Suberbiola, Xabier; Bardet, N., Jouve, S., Iarochène, M., Bouya, B., and Amaghzaz, M. (2003). "A new azhdarchid pterosaur from the Late Cretaceous phosphates of Morocco". in Buffetaut, E., and Mazin, J.-M. (eds.). Evolution and Palaeobiology of Pterosaurs. Geological Society of London, Special Publications, 217. London: Geological Society of London. pp. 80–90. ISBN 1-86239-143-2.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]