Meerbusch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Meerbusch
Věž kostela sv. Mořice v Büderichu
Věž kostela sv. Mořice v Büderichu
Meerbusch – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška36 m n. m.
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměSeverní Porýní-Vestfálsko
Vládní obvodDüsseldorf
Zemský okresRýn-Neuss
Administrativní dělení8 obcí
Meerbusch na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha64,39 km²
Počet obyvatel56 479
Hustota zalidnění877,1 obyv./km²
Správa
StarostaChristian Bommers (CDU)
Vznik1970
Oficiální webwww.meerbusch.de
Telefonní předvolba02132, 02150, 02159
PSČ40667, 40668, 40670
Označení vozidelNE
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Meerbusch (také Meererbusch) je německé město v zemském okrese Rýn-Neuss, ležící v dolním Porýní mezi Krefeldem a Düsseldorfem, ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko v Německu. Žije zde přibližně 57 tisíc[1] obyvatel.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Městskou aglomeraci tvoří osm obcí: Büderich (původně samostatné město s 28 tisící obyvatel), Osterath, Lank-Latum, Ossum-Bösinghoven, Strümp, Langst-Kierst, Nierst a Ilverich.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zámek Pesch (Krefeld), litografie Alexandra Dunckera, 1857-1880

Město vzniklo administrativním spojením osmi obcí k 1. lednu 1970; jejich přirozeným historickým centrem bylo město Büderich, které se připomíná od 12. století a v době sloučení mělo 28 tisíc obyvatel. Pro název města bylo zvoleno zeměpisné označení lesnatého území, které pokrývá velkou část městské aglomerace, v českém překladu zní Mořský keř.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Hospodářskou základnu tvoří zemědělství a drobný průmysl, ten sestává především z poboček nadnárodních firem či jejich montoven (Epson, Ernst Rademacher, Schmidt-Strahl GmbH, Nedap, ATHLON, Bobst Group, Kyocera Document Solutions, firma Medtronic, aj.).

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Město má několik železničních stanic. Autobusové linky spojují administrativní centrum s připojenými obcemi i sousedními městy. Lodní doprava po Rýně má motorové lodi, kolesové parníky i obytné lodi, funguje především jako turistická, a to mezi městy Meerbusch a Düsseldorf.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Zámek Pesch v současném stavu
  • Zámek Pesch - původem klasicistní lovecký zámeček je trojkřídlá stavba, založená roku 1795, kterou vlastnili Arenbergové; romantická podoba zámku měla dvě postranní věže a dekoraci ve stylu novogotiky; pragmatická obnova po druhé světové válce zcela setřela historický ráz stavby.
  • Monumentální věž románského kostela ve městě Büderichu (foto v infoboxu), kostel vyhořel roku 1891 a byl znovu postaven do roku 1893 ve slohu novogotickém.
  • Kostel sv. Pankráce v obci Ossum - drobný románský jednolodní chrám ze 12. století, v místní části Ossum; dochovalo se románské obvodové zdivo s obloučkovým vlysem[2], vnitřní zařízení je moderní
  • Kostel sv. Štěpána v obci Lank-Latum, založený roku 1152, přestavěný v gotickém slohu.
  • Kostel sv. Mikuláše - trojlodní gotická bazilika v obci Osterath, připomínaná v roce 1272 jako filiální, později farní.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se od roku 2013 každoročně v srpnu pořádá mezinárodní tenisový turnaj ATP challenger s dotací 43 000 EUR.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Alle politisch selbständigen Gemeinden mit ausgewählten Merkmalen am 31.12.2022. Spolkový statistický úřad. 21. září 2023. Dostupné online. [cit. 2023-10-07].
  2. Dehio, Kunstdenkmäler, ...

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]