Kostel svatého Jakuba Většího (Valašské Meziříčí)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel sv. Jakuba Většího
Krásno nad Bečvou
Pohled na kostel od jihu
Pohled na kostel od jihu
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajZlínský
OkresVsetín
ObecValašské Meziříčí, část Krásno nad Bečvou
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézeolomoucká
DěkanátValašské Meziříčí
FarnostValašské Meziříčí
Statusfiliální kostel
ZasvěceníJakub Starší
Architektonický popis
Výstavbapřelom 14. a 15. století
Specifikace
Stavební materiálzděný
Další informace
AdresaValašské Meziříčí, část Krásno nad Bečvou, ČeskoČesko Česko
UliceZámecká
Kód památky33153/8-327 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Jakuba Většího je pozdně gotická stavba, nacházející se v Krásně nad Bečvou, městské části Valašského Meziříčí v okrese Vsetín. Objekt slouží jako filiální kostel farnosti Valašské Meziříčí a od 3. května 1958 je chráněn coby kulturní památka pod č. 33153/8-327.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Gotický portál, zdobící vstup do kostela

První písemná zmínka o městečku Krásně nad Bečvou sice pochází z roku 1299, ale kostel je výslovně uváděn až v roce 1558.[2] Dějiny svatostánku jsou však mnohem hlubší, což dokládá jak architektura stavby, tak archeologický výzkum z počátku 70. let 20. století, během nějž bylo pod podlahou kněžiště odhaleno zdivo ve tvaru půlkruhu.[3] Současná stavba pochází s největší pravděpodobností z období kolem přelomu 14. a 15. století.[2] Už v 16. století bylo Krásno nad Bečvou duchovně spravováno z Valašského Meziříčí a patrně v jeho druhé polovině připadl kostel nekatolíkům. Na konci 80. let 16. století prošel kostel přestavbou, během které byla kostelní loď prodloužena a v interiéru vyrostl dřevěný kůr. Součástí interiéru byly rovněž náhrobky, např. jeden patřící neznámému členovi rodu Chorinských z Ledské (objevený při opravách v roce 1911), nebo náhrobní deska meziříčského měšťana Jana Dřevnovského a jeho manželky Anny z roku 1594.[4] Od roku 1628 byl opět v katolických rukách a v červenci 1681 po zásahu bleskem vyhořel. Sbírka na jeho opravu probíhala v celé olomoucké diecézi a finančně se na ní podílel i Bernard Ferdinand ze Žerotína (†1692), tehdejší majitel rožnovsko-krásenského panství.[2] V roce 1749 kostel získal zděnou sakristii a jeho dílčí úpravy probíhaly také v 19. století.

V kostele se konaly bohoslužby vždy na svátek sv. Cyrila a Metoděje, sv. Jiří, posvěcení chrámu, v neděli po sv. Jakubovi, v neděli po sv. Vavřinci, v neděli po svátku Božího těla a o svatodušním pondělí.[4] Roku 1871 byl při valašskomeziříčském kostele ustanoven třetí kaplan, který měl sloužit pravidelné nedělní mše v Krásně nad Bečvou. Na začátku 20. století probíhala jednání o možném zřízení samostatné krásenské farnosti, což ale nebylo realizováno. Při rozsáhlé rekonstrukci kostela v letech 1972–1978 získaly jeho interiéry současnou podobu s deskovým podhledem v lodi a kněžišti, novými mramorovými podlahami a kovovým točitým schodištěm na kruchtu.[2] Dochovaný náhrobník manželů Dřevnovských byl během této rekonstrukce přestěhován do lapidária v kostele Nejsvětější Trojice.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Podélná stavba s polygonálním kněžištěm a plochým stropem, bez vítězného oblouku a bočních opěráků. Hlavní vstup je vsazen do západního průčelí a je lemován kamenným ostěním, završeným lomeným obloukem. Dalšími výraznými architektonickými prvky jsou dva kamenné portály v interiéru a kamenný kříž, umístěný ve vrcholu západního štítu. Ze šindelové kostelní střechy ční sanktusník, renovovaný roku 2015, v němž jsou zavěšen dva zvony pocházející z let 1797 a 1946.[5] V minulosti byl kostel obklopen hřbitovem. Severozápadně od kostela je situován zámek Kinských s přilehlým anglickým parkem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. kostel sv. Jakuba Většího - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2022-01-30]. Dostupné online. 
  2. a b c d JANIŠ, Dalibor; VÁCHA, Zdeněk; VRLA, Radim. Kostel sv. Jakuba Většího ve Valašském Meziříčí-Krásně. Příspěvek ke stavebním dějinám. Archaeologia Historica. 2012, roč. 37, čís. 2, s. 557–570. 
  3. NEKUDA, Vladimír (ed.). Okres Vsetín. Rožnovsko-Valašskomeziříčsko-Vsetínsko. 1. vyd. Brno: Hvězdárna Valašské Meziříčí, Muzejní a vlastivědná společnost v Brně a okresní úřad Vsetín, 2002. 509, 757–759 s. ISBN 80-86298-09-4. 
  4. a b ŠIGUT, František. Dějiny farnosti Valašské Meziříčí. 1. vyd. Valašské Meziříčí: [s.n.], 1940. 125 s. S. 65–73. 
  5. SMRČKA, Jiří. Meziříčské zvony. 1. vyd. Valašské Meziříčí: Musejní společnost ve Valašském Meziříčí, 2016. 60 s. S. 30–33. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]