Kostel svaté Anny (Andělka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel svaté Anny
v Andělce
Kostel sv. Anny v Andělce
Kostel sv. Anny v Andělce
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajLiberecký
OkresLiberec
ObecVišňová
LokalitaAndělka
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátliberecký
FarnostVes u Frýdlantu
Statusfiliální kostel
Užíváníbližší informace o bohoslužbách
Současný majitelfarnost Ves u Frýdlantu
Zasvěcenísvatá Anna
Datum posvěcení1785
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Výstavba17831785
Specifikace
Délka30 metrů
Šířka16,5 metrů
Umístění oltářena severovýchod
Stavební materiálkámen, cihly
Další informace
Oficiální webAndělka – kostel sv. Anny
Kód památky32873/5-4173 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svaté Anny v Andělce je pozdně jednoduchá barokní sakrální stavba postavená v letech 17831785 libereckým stavitelem Johannem Josephem Kunzem nákladem hraběte Kristána Filipa Clam-Gallase. Je situovaný ve středu obce, ve svahu nad silnicí vedle hřbitova. Kostel stojí na místě staršího dřevěného kostela, připomínaného již v polovině 15. století, z něhož pochází fragmenty zachované ve spodní části zdi presbytáře a východní části lodi. Kostel je chráněn jako kulturní památka.[1]

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Celkový pohled na obec a kostel

Jedná se o jednolodní neorientovanou stavbu obrácenou k severovýchodu. Kostel je obdélného půdorysu s pravoúhle zakončeným presbytářem a čtvercovou sakristiíoratoří v patře po jeho jižní straně. V hlavním průčelí je hranolová věž s bočními schodišťovými přístavky. Západní vstupní průčelí kostela doplňuje předsazená věž čtvercového půdorysu se zaoblenými nárožími. Věž je zakončená cibulovitou bání s polygonální lucernou a makovicí s křížem. Je členěná lizénovými rámci a prolomena obdélnými okny, které jsou ukončeny polokruhem nebo segmentem. Boční fasády jsou s lizénovými rámci a obdélnými okny s polokruhovým záklenkem a nižšími, zhruba obdélníkovými okny se segmentovým záklenkem. Sedlovou střechu s valbovým zakončením na východní straně kryjí plechové šablony.

Presbytář je sklenut plackou. Loď má dvě pole plackové klenby, které jsou odděleny valeným pásem. Podvěží, sakristie a oratoř mají valenou klenbu. Po pravé straně je otevřena do presbytáře oratoř s polokruhově ukončeným obloukem. Oratoř je vysazená na třech konzolách, má zvlněnou poprsní zídku a zdobnou supraportu. Trojramenná dřevěná kruchta spočívá na zděných konzolách.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní oltář má iluzívní malovanou architekturu na závěrové stěně. Tato architektura je portálová, s rokokovými a luisézními motivy a je na ní zavěšen obraz Svaté rodiny signovaný Ant. Donath. Tabernákl z roku 1786 byl upraven v 19. století. Kazatelna je rokoková a pochází z poslední čtvrtiny 18. století. Je na ní socha Boha Otce, postavy apoštolů a reliéf Dobrého pastýře. Prospekt varhan pochází z 1. poloviny 19. století.

Varhany[editovat | editovat zdroj]

Zdejší varhany měly jeden manuál a pedál. Roku 1930 je jako své 1760. varhany zbudoval krnovský varhanářský závod Rieger. Roku 1989 byly varhany přeneseny do tehdy zrekonstruovaného kostela svatého VáclavaMoravské Ostravě. Manuál měl rozsah od C po f3 s rejstříky Bourdon (16'), Principal (8'), Gedackt (8'), Salicional (8'), Octave (4'), Dolce (4') a Rauschquint 2× – Octavkoppel. Pedál s rozsahem od C do d1 měl rejstříky Subbaß (16'), Octavbaß (8') a pedálovou spojku.[2]

Okolí kostela[editovat | editovat zdroj]

Jihozápadně od kostela se nachází hřbitov, ohrazený kamennou zdí, s márnicí na západním konci.

Duchovní správci kostela jsou uvedeni na stránce: Římskokatolická farnost Ves u Frýdlantu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-01-06]. Identifikátor záznamu 144480 : kostel sv. Anny. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. TOMŠÍ, Lubomír; TOMÍČEK, Jan. Varhany Liberecka. Chrastava: Společnost přátel historie města Chrastavy, 1995. 37 s. Kapitola Andělka – kostel svaté Anny, s. 3. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]