Kaple svatého Antonína Paduánského (Lomnice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kaple sv. Antonína Paduánského
Kaple svatého Antonína Paduánského
Kaple svatého Antonína Paduánského
Místo
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Základní informace
Statuskaple
ZasvěceníAntonín z Padovy
Další informace
AdresaLomnice, ČeskoČesko Česko
Kód památky45305/7-527 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple svatého Antonína Paduánského je nemovitá kulturní památka[1] v Lomnici. Zasvěcena je svatému Antonínovi z Padovy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společně s velkou barokní přestavbou Lomnice, kterou provedl František Gabriel Serényi, musely ustoupit dřívější gotický kostelík a hřbitov novému konceptu náměstí. Proto nechal František Gabriel postavit nový hřbitov s hřbitovní kaplí na cestě k Ochozi u Tišnova, na tehdejším konci obce. Podle zaznamenaného data svěcení hřbitova se usuzuje, že byla postavena mezi léty 1669 a 1670.

Hřbitov byl v roce 1886 zrušen a nový obecní hřbitov byl poté založen na protější stráni, kde se rozkládá dodnes. Z původního hřbitova se dochovala hřbitovní zeď, která přiléhá ke kapli. Na novém hřbitově se na nejvyšší terase nachází hraběcí hrobka Serényiů. Dále je zde k vidění hrob avantgardního malíře Bohumíra Matala nebo rodičů spisovatele Josefa Uhra.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kaple je koncipována na kruhové centrále, zaklenuté kupolí, ke které přiléhá stejně vysoká čtvercová vstupní předsíň se zvonicí. Interiér, včetně oltáře, vytvořil brněnský sochař Mathias Thomasberger, který je taktéž autorem morového sloupu na náměstí Palackého.

V roce 2008 byla opravena šindelová krytina na kapli.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-05-25]. Identifikátor záznamu 157739 : Kaple sv. Antonína Paduánského, hřbitovní. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KONEČNÝ, M., CENKOVÁ, P. Lomnice: příroda, historie, osobnosti, památky. 1. vyd. Tišnov : Sursum, 2006. 279 s. ISBN 80-7323-140-9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]