Josef Hrubý (chemik)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ing. Dr. Josef Hrubý
Narození6. srpna 1887
Horní Sytová
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí16. listopadu 1942 (ve věku 55 let)
Věznice Plötzensee
Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Příčina úmrtípopraven gilotinou
Národnostčeská
Alma materČeská technická vysoká škola Praha, Česká technická vysoká škola Brno
Povoláníchemik, pedagog
TitulIng. Dr.
Politické stranyČeská strana pokroková
Československá hospodářská strana pokroková
ChoťJulie Kaucká
RodičeEmilie Střížková, Josef Hrubý
Příbuznísourozenci Jan, Václav a Emilie
člen Sokola
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ing. Dr. Josef Hrubý (6. srpna 1887 Horní Sytová16. listopadu 1942 Věznice Plötzensee) byl český chemik, pedagog a odbojář z období druhé světové války popravený nacisty.

Život[editovat | editovat zdroj]

Josef Hrubý se narodil 6. srpna 1887 v Horní Sytové v dnešním okrese Semily v rodině správce místní školy Josefa Hrubého a Emilie rozené Střížkové. V roce 1905 maturoval na vyšší reálce v Jičíně, do roku 1909 studoval technickou chemii na Česká technické vysoké škole v Praze. Mezi lety 1910 a 1911 studoval na technice v Karlsruhe a poté na Česká technické vysoké škole Františka Josefa v Brně, kde v roce 1913 získal titul Doktora chemického inženýrství a kde do roku 1918 působil jako asistent. Pracoval též jako chemik zemského úřadu pro zvelebování živností, jako externí pedagog na Škole uměleckých řemesel v Brně a nakonec na pozici vrchního zemského komisaře chemika. V roce 1915 se oženil s Julií rozenou Kauckou, manželství bylo bezdětné. Byl členem České strany pokrokové, Sokola, vydával týdeník Pokrokový obzor.

Po vzniku první republiky se v roce 1925 stal předsedou nové Československé hospodářské strany pokrokové se sídlem v Brně.[1]

Protinacistický odboj[editovat | editovat zdroj]

Po německé okupaci v březnu 1939 vstoupil do protinacistického odboje konkrétně do organizace Obrana národa. Za to byl 26. února 1940 ve své kanceláři zatčen gestapem, vězněn nejprve v Brně, poté v Braslau a berlínské věznici Alt Moabit. Dne 24. 7. 1942 byl za velezradu, nepřátelské chování k říši budování protistátní organizace odsouzen k trestu smrti a 16. listopadu 1942 popraven gilotinou ve věznici Plötzensee.

Posmrtná ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Brno: Národní digitální knihovna, 1934 [cit. 2024-05-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]