Ivan Alexandrovič Gončarov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ivan Alexandrovič Gončarov
Narození6.jul. / 18. června 1812greg.
Uljanovsk
Úmrtí15.jul. / 27. září 1891greg. (ve věku 79 let)
Petrohrad
Příčina úmrtízápal plic
Místo pohřbeníLitěratorskije mostki
Povoláníjazykovědec, spisovatel, romanopisec, překladatel, esejista, literární kritik, prozaik, publicista a divadelní kritik
Alma materHistoricko-filologická fakulta Moskevské univerzity
Žánrromán, črta a článek
Významná dílaОбыкновенная история (роман)
Oblomov
Обрыв (роман)
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ivan Alexandrovič Gončarov (rusky Иван Александрович Гончаров; 6. červnajul./ 18. června 1812greg. Simbirsk – 15. záříjul./ 27. září 1891greg. Sankt Petěrburg) byl ruský spisovatel, literární kritik, překladatel. Počátky jeho tvory jsou spojeny s tzv. naturální školou, postupně však její rámec přerostl a stal se představitelem kritického realismu 19. století.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině bohatého kupce. V letech 1822-30 studoval Obchodní akademii v Moskvě. V roce 1834 absolvoval Filozofickou fakultu Moskevské univerzity. Věnoval se překladům, literární kritice a vykonával funkci cenzora. V roce 1847 vyšel jeho první román Všední příběh, v roce 1859 román Oblomov, který dopisoval na léčebném pobytu v Mariánských Lázních a v roce1869 vyšel román Strž. Ve funkci tajemníka námořní výzkumné výpravy kolem světa 1852-1854 nasbíral hodně podnětů, které shrnul v cestopise Fregata Pallada.

Díla[editovat | editovat zdroj]

Romány:

  • Všední příběh (Обыкновенная история, Obyknovennaja istorija, 1847) - autorův první román, realistické zobrazení společenských typů (praktik × snílek) vytváří nadčasové podobenství
  • Fregata Pallada (1858) - cestopis
  • Oblomov (Обломов, Oblomov, 1859) - hlavní postavou je statkář Oblomov, který se stává pasivním a netečným člověkem, nezachrání ho ani láska k dívce Olze. Z hlavního hrdiny se stal literární typ, případ tzv. zbytečného člověka a soubor vlastností, které ho charakterizují se ujal pod názvem oblomovština.
  • Strž (Обрыв, Obryv, 1869)

Hrdinou Strže je šlechtic Rajskij, člověk inteligentní a umělecky nadaný, který však nedokáže žádný svůj projekt dovést do konce. Rozčarován petrohradskou společností, odjíždí k příbuzným na venkov, kde poznává tři podoby ženství, symbolizující tři možnosti dalšího vývoje Ruska: babička je přísná, ale spravedlivá a ušlechtilá aristokratka, staromódní, ale velmi schopná statkářka. Sestřenice Marfinka je dobrosrdečná, poddajná a prostoduchá hospodyně, která je šťastná ve svém jednoduchém venkovském životě. Její sestra Věra je romantická a hrdá intelektuálka, která prožije tragické milostné vzplanutí k místnímu anarchistovi Volochovovi. Strž, ve které se spolu scházejí, symbolizuje temné síly, které ohrožují tradiční pořádek.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Slovník ruských spisovatelů. Od počátků ruské literatury do roku 1917. Mojmír Botura a kol. Praha : Lidové nakladatelství, 1977. 357s.

Slovník ruských, ukrajinských a běloruských spisovatelů. Ivo Pospíšil a kol. Praha: Libri, 2001. 680 s. ISBN 80-7277-068-3.

Parolek, Radegast- Honzík, Jiří: Ruská klasická literatura. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1977. 629 s.

Sergej Lvovič Levickij: skupinový portrét ruských spisovatelů časopisu Современник (Současník) I. Gončarov I. Turgeněv, L. N. Tolstoj, Dmitrij Grigorovič, Alexandr Vasiljevič Družinin a Alexander Ostrovskij

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Online dostupná díla[editovat | editovat zdroj]

  • GONČAROV, Ivan Aleksandrovič. Strž: román o pěti dílech. Překlad Stanislav Minařík. Praha: Stanislav Minařík, 1927. 456, 534 s. Dostupné online. 
  • GONČAROV, Ivan Aleksandrovič. Obyčejná historie. Překlad Stanislav Minařík. Praha: Stanislav Minařík, 1926. 405 s. Dostupné online. 
  • GONČAROV, Ivan Aleksandrovič. Fregata Pallada : cestovní obrázky. Překlad Stanislav Minařík. Praha: Stanislav Minařík, 1927. 410 s. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]