Diskuse:Saúdská Arábie

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

WPQ - Mozzan[editovat zdroj]

Ahoj, jako obvykle velký kus práce, patří ti za ní dík (a nějaká ta wikikytička :) ).

  • AnoAno na můj vkus trochu krátký úvod co se týče historie, ale na je to v zásadě postačující ;)
Drobně jsem rozšířil.
  • Jedná se o nejteokratičtější zemi na Blízkém východě – výroky největští, nejpřednější... by většinou chtěly ozdrojovat Moje chyba, koukám, že to máš ozdrojované v Obyvatelstvu O:)
    • Na tohle bych se ale taky rád zeptal. Došel autor dané publikace k úsudku, že SA je nejteokratičtější zemí blízkého východu z nějakých objektivně měřitelných údajů, nebo je to jen jeho subjektivní dojem? Tohle by si v hesle zasloužilo podrobnější vysvětlení. Jan.Kamenicek 15. 1. 2012, 22:21 (UTC)
Knihu už nemám doma, nicméně co si pamatuji, autor tuto informaci zmínil v úvodu. V knize pak rozebíral různé aspekty (pevný vztah ulamá se Saúdy, náboženskou policii, ústavu, právní a soudní systém, utlačování náboženských menšin, ...), nicméně si nevybavuji detailnější srovnání s Íránem (což je asi jediná země, která by SA v tomto ohledu mohla „konkurovat“). Neřekl bych, že si autor tuto větu vycucal z prstu, ale nijak obšírně ji nevysvětloval. Vzhledem k tomu, že není nějakou obecně uznávanou autoritou, přijde mi hloupost do článku psát „podle českého arabisty Ondřeje Beránka...“. Takže co s tím? Možná by bylo lepší tvrzení změkčit na „jedná se o jednu z nejteokratičtějších“? --Adam Zábranský 16. 1. 2012, 07:17 (UTC)
Souhlasím, pokud jde o tvrzení jednoho člověka, který není všeobecně uznávanou autoritou, tak bude lepší to přeformulovat tak, jak navrhuješ v závěru svého příspěvku. Jan.Kamenicek 16. 1. 2012, 08:23 (UTC) VyřešenoVyřešeno
  • věty, pokud to jde, by neměly začínat číslicí, nešlo by to přeformulovat?
AnoAno Udělal jsem to všude, kde jsem si toho všimnul, snad jsem našel všechny.
Co jsem zběžně prohlížel, tak ok. --Mozzan 29. 12. 2011, 16:21 (UTC)
  • AnoAno určitě rozšířit literaturu, třeba z toho, co sem ti posílal na mail ;) případně ještě projdu, co by se našlo v časopisech
Done.

Etymologie[editovat zdroj]

  • AnoAno nešlo by připsat i odkud pochází slovo Arábie?
Šlo.

Dějiny[editovat zdroj]

  • AnoAno z velké části založeno na Boučkovi, nešlo by průběžně proodkazovat např. Britannicou nebo Knihovnou Kongresu?
Něco jsem doplnil.
  • AnoAno Pozn. 2 – Nejslavnější období Bagdádu skončilo roku 1258, kdy ho dobyli Mongolové. – mně jako historikovi to přijde obecně známé, ale přece jenom by to asi ozdrojovat chtělo...
Hotovo, akorát nekorektním způsobem (do refu nejde dá další ref).
Jde, jenom vědět jak. ;) --Mozzan 29. 12. 2011, 16:21 (UTC)
  • nejsem si jistý, ale nespravovali Hášimovci jakožto šarífové Mekku i během dalších období? Chtělo by projít mimo Boučka i jiné zdroje; rovnněž zmínit instituci šarífy
Jaká další období myslíš? Vím jen, že v roce 1916 byli prohlášení za vládce Hidžázu, o devět let později je pak sesadil Ibn Saúd.
Šlo o to, že Hášimovci, aspoň pokud vím, měli v zásadě Mekku pod kotnrolou i za vlády Mamlúků a že vládli v jejich jménu. :) To jsem myslel. --Mozzan 6. 1. 2012, 21:22 (UTC)
Jo tak. No, v tomhle se zdroje docela liší. Některé Mamlúky ani nezmiňují, takže se přiklání spíš k tvému názoru ([1]), ale zase třeba Britannica ([2]) a Bouček mluví jinak. Nevím, co s tím. --Adam Zábranský 6. 1. 2012, 22:01 (UTC)
Tak jsem to mírně přeformuloval... --Mozzan 6. 1. 2012, 23:05 (UTC)
  • NeNe nenašlo by se něco do první kapitoly i o východních částech Saúdské Arábie, kolem Perského zálivu? Nebo jestli tudy vedly nějaké významné obchodní stesky apod.?

Geografie[editovat zdroj]

  • AnoAno krátce vysvětlit, co je vádí?
Hotovo.

Vláda a politika[editovat zdroj]

  • AnoAno chtělo by rozvést, co je „nepříjemný obyvatel“ :o)
Rozvedl jsem.
  • AnoAno neexistuje v SA nějaké opoziční nebo disidentské hnutí?
Snad OK.
  • AnoAno opakuje se ti vždycky na začátku sekce slovo Saúdská Arábie, neškodilo by trošku přeformulovat (stát, země...)
Snad je to lepší
  • AnoAno co přístup Saúdské Arábie k jiným významným státům v regionu? Např. Írán či Egypt? Co vztahy s jinými mocnostmi, pokud tam jsou nějaké významné? Osobně bych klidně sekci o USA zkrátil, ale to je na tobě ;)
Už jsem se snažil něco najít, ale je to slabota, kdyby se nic nepodařilo, tak holt co se dá dělat. ;) --Mozzan 29. 12. 2011, 16:21 (UTC)
Egypt jsem nenašel, něco málo k okolním státům jsem napsal.

Kultura[editovat zdroj]

  • AnoAno U těch počtů lidí, kdo jde po střední na výšku, by bylo dobré zmínit, když už jsi to tam napsal, kolik lidí má jenom základní školu; možná by šlo zmínit i kolik lidí v procentech má základní školu, střední a kolik absolvuje vyšší studium
Nějaké další informace jsem přidal, ale ne všechno se mi podařilo najít.
Jo, to řekl bych v rámci možností stačí. ;-)

Obrana a bezpečnost[editovat zdroj]

  • AnoAno ještě napsat, jestli nějak armáda nezasahuje do politického dění (předpokládám, že ne...)
Mají to nějak pořešené, dopsal jsem to do článku.

Tak to je všechno. O poznání je ten seznam od Iráku kratší, gratuluju. :) Osobně si myslím, že na DČ má rovnou, nahoře uvedené jsou v zásadě drobnosti, snad jen ty dějiny by bylo fajn doplnit o další zdroje. Ještě jednou dík a máš u mě wikikytičku (a slíbené pivo :) ) --Mozzan 28. 12. 2011, 00:20 (UTC)

Zatím tak. Díky! :o) --Adam Zábranský 29. 12. 2011, 14:00 (UTC)
Za málo. ;) Zas jsem teda označil, co je a není hotové. Pokusím se sám taky něco dohledat. ;) --Mozzan 29. 12. 2011, 16:21 (UTC)
--Adam Zábranský 30. 12. 2011, 13:19 (UTC)

WP:Q – Faigl.ladislav[editovat zdroj]

Ahoj, prozatím jsem v článku provedl pár drobných úprav a postupně jej zrecenzuji. Zatím začnu u formalit, později přejdu k obsahu:

  • AnoAno [s.l.] : [s.n.] – tohle by se v řádkové citaci státi nemělo; kde není uvedeno místo vydání a vydavatel tak dohledat; jako dobrý zdroj zahraničních děl doporučuji katalog knihovny Kongresu
Doplněno. Díky za link!
  • AnoAno S. xx–xxi – pakliže se tradičně používají čísla latinkou, tak převést z římských v tomto případě
U anglické literatury jsem si už několikrát všiml, že úvod se píše římskými číslicemi a číslování stran latinkou začíná až s začátkem knihy (resp. po úvodu). Takže strana xx není to stejné, jako strana 20.
  • AnoAno tam, kde u elektronického zdroje vede odkaz na PDF doplnit do citační šablony parametr: | druh nosiče = [[Portable Document Format|PDF]]
Doplněno.
  • AnoAno použít šablonu {{sisterlinks}}; po chvíli hledání jsem našel tuto kategorii na wikizprávách, bylo by dobré vytvořit heslo na wikislovníku a záznam na wikicitátech
Šablona nahrazena; heslo na wikislovníku již existovalo, na wikicitátech heslo existuje pouze v anglické verzi, takže se mi ani zakládat českou nechce.
V tom bych problém neviděl. Já o článcích, které jsem chtěl do DČ zpravidla heslo na wikicitátech zakládám, i u geografických článků. Nicméně byl to jen návrh, takže se hněvat nebudu, když nebude realizován.--Faigl.ladislav slovačiny 14. 1. 2012, 15:50 (UTC)
Šablona doplněna. Ty obrázky zkusím nějak přeložit, ale štve mě, že jsou v PNG a ne v SVG formátu.
Mapy přeloženy ;) --Mozzan 21. 1. 2012, 10:44 (UTC)

Toliko k na první pohled viditelným formálním záležitostem. Pokračovat budu později. --Faigl.ladislav slovačiny 9. 1. 2012, 19:06 (UTC):

Díky moc! --Adam Zábranský 14. 1. 2012, 12:24 (UTC)

Tak jdeme pokračovat:

  • AnoAno „Má přístup ke dvěma mořím, na východě od ní leží Perský záliv a na západě Rudé moře spolu s Akabským zálivem.“ – toto by chtělo přeformulovat, neb Perský záliv není moře, je to záliv
Vymazal jsem "Má přístup ke dvěma mořím".
  • AnoAno „Nepříjemným“ obyvatelům (např. politické opozici nebo lidem podezřelým z terorismu) hrozí svévolné zadržení a nespravedlivé odsouzení. – co je to za terminus technicus? navíc by to chtělo zdroj
Přeformulováno (resp. "nepříjemným", což byl můj "termín", jsem vymazal).
  • AnoAno počet obyvatel v sekci obyvatelstvo by chtěl orefovat
Orefováno, doplněno, že se jedná o odhad CIA, a vzhledem k tomu, že to je odhad, odstranil jsem pár platných číslic.
  • AnoAno všiml jsem si zbytečného opakování odkazů (např. Mohamed, islám, Mekka, Medína) – chtělo by to projít a nechat pouze první výskyt, zbytek odkazů odstranit
Hodně jsem toho odstranil, nicméně si myslím, že je někdy vhodné odkázat i podruhé, při zmínění hesla v související sekci.

Nešvar se současností :) (níže uvádím za celý článek)

  • V současnosti probíhá spor o hranice se SAE kvůli těžištím ropy a zemního plynu.“
  • „Nemuslimským obyvatelům je většinou odpírána svoboda vyznání, ale režim se v současnosti zčásti na nátlak západních mocností snaží o větší náboženskou toleranci. “
  • „Po teroristických útocích 11. září 2001 byly vztahy mezi těmito dvěma zeměmi oslabeny[52] (15 sebevražedných atentátníků bylo saúdské národnosti), ale v současnosti je Saúdská Arábie jedním z největších partnerů USA v boji proti terorismu.“
  • „Výkonnou moc představuje král, kterým je v současnosti král Abdalláh.“
  • „Diskriminace žen v království je co se týče jejich práv jedna z nejhorších na světě, v současnosti ale dochází k určitým zlepšením.“
  • „Ve školách přetrvává vyučování nenávistných názorů proti neislámským vírám a muslimským menšinám, čemuž se vláda v současnosti snaží bránit.“
  • „Režim se v současnosti v rámci svých pětiletek soustřeďuje na rozšíření a posilování soukromého sektoru ve všech oblastech kromě ropného průmyslu, který je ve vlastnění státu (ovládá ho státní společnost Saudi Aramco).“
  • „Délka železnic je asi 2 400 km a do železniční přepravy v současnosti vláda investuje velké peníze.“

Co je to současnost? Nelze psát takto neurčitě. Co je současnost letos už za rok současnost být nemusí. Chce tedy nahradit konkrétním údajem, datem apod.

Zkusil jsem věty přeformulovat, raději to překontroluj.

Prozatím jsem recenzi dokončil po část „Obyvatelstvo“. Zatím se mi článek jeví jako pěkně psaný, hlavním nešvarem je ta současnost :) Chtělo by dávat pozor na různé odborné termíny a používat je správně. Kupříkladu míra urbanizace je podíl obyvatelstva žijícího ve městech oproti celkovému počtu; nejde tedy o její roční růst.

Zbytek dokončím v horizontu několika dnů. --Faigl.ladislav slovačiny 14. 1. 2012, 15:50 (UTC)

Tak nakonec ještě dnes:

Připsal jsem, kdo na bankovce je, ale v popisku obrázku nic napsané není, takže toho moc nevykouzlím.
Tak popisek obrázku není vše. Stačí trochu zagooglit. Doplnil jsem. --Faigl.ladislav 3. 2. 2012, 19:19 (UTC)
  • když už jsme u obrázků, tak bych u všech poprosil na commons do description dát český popisek v šabloně {{cs|popis obrázku}}
Hotovo.
  • AnoAno ten import o objemu 11,1 % je též ČLR? pokud ano, tak doporučuji rozepsat, neb takto je to matoucí
Ano, přepsáno (snad stačí zkratka).
  • „Učební osnovy jsou stále z velké části ovládány islámskými duchovními, ale současná vláda se snaží tento vliv potlačit.“ – to samé jako se „v současnosti“; nahraď to třebas výrazem Abdallahova vláda či něco na ten způsob
Změněno.
  • Docela mne zarazila věta: „S Íránem udržuje království od 90. let pozitivní vztahy (shodují se např. v ropných záležitostech, obraně islámu a pohledu na arabsko-izraelský konflikt), i když mají výrazně odlišné vztahy s USA.“ Vzájemná rivalita obou států je veřejně známá, saúdská diplomacie se měla podle zveřejněných diplomatických depeší přimlouvat za americký úder na Írán a Saúdové se již nechali slyšet, že pokud si Írán opatří jaderné zbraně, tak oni je musí mít taky. Jak to tedy je?
Tak za tohle upozornění opravdu děkuji, jedná se o docela novou záležitost, takže v knize nebyla a bohužel jsem ji opomněl. V článku jsem opravil.

Jinak vzhledem k dalším článkům jen uvedu, že mezi číslo a % netřeba vkládat nezlomitelnou mezeru, neb mediawiki nedovolí symbol % zalomit. Co se dalších termínů (viz výše zmíněné demografické) týká, tak zemědělské produkty nejsou pouze plodiny, ale i živočišné (někdy též zvířecí) produkty jako jsou maso, vejce, mléko apod.

Souhrnně se mi článek líbí, až budou zapracovány všechny připomínky, tak z něj bude pěkný DČ :) --Faigl.ladislav slovačiny 14. 1. 2012, 17:43 (UTC)

Ták, konečně jsem se odhodlal a vyřešil většinu připomínek. Ještě mi zbývá ta poslední --Adam Zábranský 21. 1. 2012, 14:51 (UTC)
Vše by už mělo být OK. --Adam Zábranský 1. 2. 2012, 21:08 (UTC)
Článek se mi velice líbí. Jediná drobnost byla ona bankovka. Jednak je stará a bankovka o hodnotě 1 rialu dnes vypadá jinak, jednak jde informace o bankovkách celkem snadno dohledat na internetu. Nicméně vzhledem k tomu, že se jednalo o jedinou záležitost, která chtěla dodělat, tak jsem se jí ujal sám. Jelikož článek prošel dvěma souhlasnými recenzemi, uděluji mu stříbrný puzzle, tj. jej označuji jako DČ. Na závěr bych chtěl za článek poděkovat. Jako geografa mne takovéto články jenom těší a budu je milerád recenzovat. --Faigl.ladislav slovačiny 3. 2. 2012, 19:19 (UTC)

Lidské osídlení[editovat zdroj]

  • Velice pochybuji o tom, že lidé žili na Saúdské Arábie teprve před 20000 lety, vím, že v článku jsou slova známky osídlení, ale stačí chvilku hledat na netu, a člověk najde, viz [3] , [4], když na území SAE našli lidské kosti staré 100000 let. Navíc jak se píše, Arabský poloostrov nebyl vždy pouští.
V článku jsem údaj upravil podle National Geographic, nicméně bych souhlasil i s úplným odstraněním první věty kvůli tomu, že (jak se v článku píše) tato data nejsou příliš spolehlivá.
  • Nešlo by uvést, kolik km jsou dlouhé jednotlivé hranice se sousedy? V článku, ne poznámkách. A mohla by jde být zmínka o neutrálních území, která jsi SA rozdělila mezi sebe s Irákem a s Kuvajtem.
Hranice – je to tak strašně důležitá informace, že to musí být v článku? V ostatních DČ to taky není, moc také nevidím smysl, jak to článku pomůže, když to bude v normálním prostoru. --Mozzan 4. 2. 2012, 16:24 (UTC)
Také v uvedení hranic nevidím téměř žádný přínos, uvádím ho do poznámek spíše navíc jako zajímavost.
  • Půda je snad neúrodná (sucho), ne v špatném stavu, trošku neobvyklá formulace.
Tak neúrodnost je docela špatný stav, ne? :o) každopádně změnil jsem.
  • Jemenské hory neslyšel jsem nikdy český název tohoto pohoří en:Geography of Saudi Arabia, je napsáno Asir extends southward to the borders of mountainous Yemen, to je trošku něco jiného, nebo se mýlím?
Ano, nicméně jsem nepřekládal z anglické wiki, ale z Britannicy. Každopádně teď se mi to tam nepodařilo najít a proto jsem formulaci upravil na "jemenské hory".
  • když počítáme jednotlivé tanky, pušky, chce to rok.
Tohle jsem nějak opomněl. Rok doplněn a převedeno do minulého času.
  • SA jsou sopky i jinde než na západě? slovo převážně.
Opraveno.
  • Někdy se ale v jižních oblastech může objevit sníh jak někdy, reference kdy sněží, nějaký časový údaj, od jaké nadmořské výšky atd.
V tomhle případě "někdy" znamená nejspíše jednou za několik let, každopádně jsem upřesnil že ve výšinách a doplnil jsem i sníh na severu.
  • je nutné psát, že se SA nezúčastnila zimní olympiády, a chybí údaj, zda v olympijské výpravě byli i ženy, přeci se jen jedná o SA.
Není, nevěděl jsem, že ZOH se účastnila asi jen polovina států světa. Údaj o ženách doplněn.
  • internet, telefony zas časový údaj, kdy
Doplněno.
  • nešlo by zjistit víc o nemuslimských věřících, asi těžko půjde o původní saúdské araby, ale o zahraniční pracovníky, či se mýlím. křesťanské kostely v Saúdské Arábii být nesmí, a i za vlastnictví bible lze uložit trest smrti [5]. Viz Všude jinde zakoušejí křesťané větší či menší pronásledování, snad nejhorší v Saúdské Arábii, kde podle zákona je možno uložit trest smrti za pouhé vlastnictví bible.
Tohle je snad dostatečně rozepsáno v druhém odstavci Vlády a politiky a posledním odstavci Náboženství.

Končím, přestanu do článku rýpat, ale divím se, že článek je DČ, bez časových údajů atd. Kdopak to asi dal?--Mirek256 4. 2. 2012, 08:39 (UTC)

V zásadě jsou tvé připomínky legitimní, rýpaní nevadí, jen by myslím bylo fajn trochu víc wikietikety, zejména předpokládání dobré vůle, shovívavost k ostatním a vědomí, že chyby se čas od času může dopustit každý. ;) --Mozzan 4. 2. 2012, 16:24 (UTC)
Jestli jsem se Vás dotkl, omlouvám se. V dětství jsem si kupoval mapy edice Poznáváme svět, ještě i je mám, a tam bylo u každého státu, jak dlouhé jsou s každým sousedem hranice. Právě proto raději poznámky nepíšu, vypadá to kdybych hledal na někom chyby.Ale to nic.--Mirek256 4. 2. 2012, 16:55 (UTC)
No, jak znám Adama, tak si z toho nic dělat nebude a brzo ty připomínky dořeší. ;-) Spíš jenom že v případě jiných lidí by to mohlo vést k tomu, že by se dotyčný kvůli tvé stylistice urazil a třeba už na článku nepsal, což si myslím nepřeje nikdo z nás. K hranicím: v článku by podle mě měly být údaje, které pomohou čtenáři odhadnout, jak na tom daný stát je (tzn. např. přístup k lékařské péči, k vodě, k elektřině) či důležité charakteristiky daného státu (menšiny, historie, geografie, politika apod.). V ideálním případě bych se např. mohl podívat na rozdíl mezi Chile a Peru a říct si „aha, tady je vyšší negramotnost, tady je zase lepší infrastruktura, tady je víc lékařů apod.“ Údaje takto uvedené skutečně slouží k rychlému přehledu o charakteru země. Vzhledem k tomu, že u každého státu máme mapy, nepřijde mi nutné uvádět délku hranic s jednotlivými zeměmi, ale jako zajímavost navíc se to do poznámky uvádět může. Pokud vím, Izrael ani Indonésie délku hranic nemají, není to údaj natolik důležitý, aby tam nutně musel být. Je to ale vážně maličkost, jestli bys na tom trval, já proti uvedení hranic v článku v zásadě nejsem. ;) Měj se --Mozzan 4. 2. 2012, 17:36 (UTC)

Díky za připomínky, už by měly být vyřešené. --Adam Zábranský 15. 2. 2012, 12:16 (UTC)